Czym są koszulki termokurczliwe?

koszulki termokurczliwe

Odpowiednie zabezpieczanie przewodów elektrycznych zapewnia ochronę osób przebywających w budynkach oraz specjalistów od tego typu instalacji. Jednym ze sposobów na izolowanie kabli jest stosowanie koszulek termokurczliwych. Wyjaśniamy, czym są i kiedy warto je wykorzystać.

Czym są koszulki termokurczliwe?

Koszulki termokurczliwe, zwane też rurkami stanowią jeden z najpowszechniejszych produktów wykorzystywanych do izolowania przewodów elektrycznych. Pozwalają na szybkie, a co najważniejsze bezpieczne zabezpieczanie kabli. Dzięki ich wykorzystaniu przewody stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne. Co ważne, ich konstrukcja sprawia, że sprawdzą się przy różnych rodzajach okablowania. Koszulki są produkowane z tworzywa sztucznego w postaci polietylenu.

Zalety rurek termokurczliwych

Koszulki do izolacji z polietylenu to produkt wykazujący szereg zalet, a najważniejsze z nich to:

  • uniwersalny kształt – koszulki termokurczliwe mają postać rurek, dzięki czemu ich dopasowanie do różnych rodzajów przewodów elektrycznych nie sprawia problemów,
  • doskonała odporność na wysokie temperatury – nie ulegają odkształceniom pod wpływem ciepła,
  • wysoka wytrzymałość na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych,
  • zapewnianie szczelnej ochrony przed różnego rodzaju uszkodzeniami,
  • świetny stosunek ceny do jakości – nie stanowią najdroższego sposobu na izolowanie przewodów, a pomimo tego wykazują bardzo wysoką efektywność.

Zastosowanie koszulek termokurczliwych

Najczęstszym zastosowaniem rurek termokurczliwych jest ochrona przewodów elektrycznych. Wbrew pozorom nie jest to jedyny sposób ich wykorzystania. Sprawdzają się podczas łączenia przewodów, a także w czasie ich znakowania. Dzięki nim późniejsze rozpoznanie kabli nie sprawia kłopotu. Ponadto, koszulki termokurczliwe cechują się estetycznym wyglądem, co sprawia, że poprawiają wygląd kabli. Mogą być stosowane do izolowania przewodów w samochodach oraz w różnego rodzaju budynkach, na przykład w domach jednorodzinnych.