Monitory do monitoringu – jak wybrać najlepszy?

monitory do monitoringu

Monitoring dozorowy to system wykorzystujący kamery, który powinien zapewniać podgląd obrazu w czasie rzeczywistym. Kamera nagrywa, a monitor musi precyzyjnie i dokładnie odtworzyć obraz. Wydaje się, że idealnie do tego nadają się monitory LED/LCD, te same co w komputerach. Jednak nie do końca. Czym kierować się przy wyborze najlepszego urządzenia do poglądu nagrywanego materiału?

Co jest ważne przy wyborze monitora do monitoringu?

Monitor powinien posiadać określone właściwości, przede wszystkim odtwarzać dokładnie i bez zakłóceń rejestrowany obraz. Chcąc nabyć odpowiedni monitor, należy zwrócić uwagę na:

  • Rozmiar monitora – mniejsze monitory dostosowują więcej obrazów z kamery do pola widzenia bez konieczności zbytniego poruszania oczami. Większe pozwalają na wyświetlanie większej liczby kanałów z kamery i innych aplikacji na ekranie.
  • Rozdzielczość ekranu –  dzięki wysokiej rozdzielczości wyraźniej zobaczysz intruza, a im wyższa, tym więcej ważnych szczegółów zobaczysz na ekranie. Przykładem jest monitor HP LED TN V28 4K (8WH58AA); 4 K to najlepsza rozdzielczość.
  • Częstotliwość odświeżania – tj. ile razy wyświetlacz może odświeżyć ekran. Częstotliwość odświeżania 60 Hz oznacza, że ekran jest odświeżany 60 razy na sekundę. Im wyższe odświeżanie, tym lepiej. 
  • Złącza – przesyłają obraz z kamer do monitora. Urządzenia muszą być ze sobą kompatybilne, tzn. posiadać możliwość połączenia ich za pomocą jednego przewodu, np. HDMI do HDMI. Im więcej różnych portów (VGA, HDMI, USB itd.) tym mniejszy problem z połączeniem urządzenia z kamerami.
monitory do monitoringu

Co lepsze telewizor czy monitor?

Dzisiejsza technologia powoduje, że bardzo trudno wybrać urządzenie do monitorowania. Monitory telewizyjne mają dużo większe możliwości, jeśli chodzi o rodzaje połączeń, jakość obrazu oraz zapewniają wyższą rozdzielczość. Ich minusem jest fakt, że są dosyć drogie i wymagają tunera telewizyjnego. Monitory do monitoringu są tańsze, dostępne w różnych rozmiarach i nie potrzebują dodatkowego wyposażenia.