Cechy drukarki atramentowej

drukarka atramentowa

W ostatnich czasach drukarka atramentowa ponownie jest coraz częstszym wyborem wśród klientów. Ma na to wpływ szereg zalet, którymi się cechuje. Warto więc przestawić charakterystykę tego rodzaju sprzętu.

Działanie drukarki atramentowej

Atramentowa drukarka w większości przypadków oparta jest na tak zwanym systemie CMYK oznaczającym cztery barwy atramentu – purpurowy, czarny, niebieski oraz żółty. Dzięki zastosowaniu takiej palety kolorystycznej możliwe jest wydrukowanie kolorowej strony. Sposób działania drukarki atramentowej polega na połączeniu bardzo wielu mikroskopijnych kropel, z których powstają wydruki. Kropki te uporządkowuje sterownik urządzenia, analizując punkty przed rozpoczęciem procesu drukowania. Punkty te porządkowane są w rastrze. Dokładność i precyzja wydruku uzależniona jest natomiast od rozdzielczości drukarki. Im wyższa rozdzielczość drukarki, tym możliwe jest uzyskanie wyższej jakości wydruku.

drukarka atramentowa

Kluczowe parametry drukarki atramentowej

Do kluczowych parametrów drukarek atramentowych zaliczana jest przede wszystkim jakość oraz szybkość wydruku. Ma to duże znaczenie w przypadku konieczności zakupu drukarki, która będzie miała za zadanie wydrukować bardzo dużą liczbę stron. Maksymalne obciążenie drukarki jest więc kolejnym istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę wybierając tego rodzaju sprzęt. Ważne są również koszty eksploatacji drukarki, jak również jej wielkość. W przypadku małych pomieszczeń konieczny jest bowiem wybór mniejszego sprzętu. Innym ważnym parametrem jest także dostępna wielkość wydruków. Na potrzeby domowe z reguły w zupełności wystarczy drukarka obsługująca format A4, jednak w różnego rodzaju biurach, szczególnie konstrukcyjnych i projektowych, konieczne jest zainwestowanie w drukarkę umożliwiającą wydruk w większych formatach.