Złączki elektryczne – na co zwrócić uwagę?

Złączki elektryczne to bardzo powszechne elementy elektroizolacyjne, służące do łączenia dwóch końcówek przewodów (najczęściej o stosunkowo niskim napięciu). Wytwarza się je z różnego rodzaju materiałów, a największą popularnością cieszą się kostki firmy Wago.

Produkty te charakteryzują się bardzo dobrą jakością i funkcjonalnością, dzięki czemu można stosować je w rozmaitych konfiguracjach. Przewody łączy się np. za pomocą specjalnych zacisków, montowanych na końcach torów.

Stosuje się złączki w postaci jedno i wielotorowej (umożliwiającej jednoczesne połączenie nawet kilkunastu torów prądowych). Tory znajdują się zwykle w obudowie izolacyjnej, ale mogą również być umieszczone na podstawie izolacyjnej.

Przy zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia, złączki tworzą wielofunkcyjny układ elektryczno-mechaniczny łączący przewody.

Typy złączek elektrycznych

Złączki elektryczne https://eldor24.pl/zlaczki/ mogą dzielić się ze względu na rodzaj elementów zaciskowych lub przyłączeniowych. Może je również klasyfikować liczba torów czy typ mocowania. Konkretne rodzaje umożliwiają w określony sposób zawieranie torów. Odróżnia je także rodzaj materiałów żył przyłączeniowych przewodów.

Ponadto posiadają różny stopień ochrony oraz odporność na temperaturę otoczenia, w którym mogą pracować. Złączki elektryczne zawierają konkretne oprzyrządowanie.

Oznaczniki, jak sama nazwa wskazuje, służą do oznaczania określonych torów prądowych. Wytwarza się je z materiałów odpornych na zmiany temperatur, ścieralność czy podstawowe środki chemiczne. Aby przytwierdzić złączkę do podłoża, stosuje się specjalne listwy montażowe ze wbudowanymi zatrzaskami mocującymi. Trzymacze natomiast służą do ustawienia w szynie pojedynczego elementu lub grupy elementów.

Złączki Wago

Na szczególną uwagę zasługują złączki elektryczne marki Wago. Dają one rozmaite możliwości łączenia przewodów w instalacjach elektrycznych. Dzięki nim rozbudujemy połączenia, puszki rozgałęźne czy różnego typu gniazda w urządzeniach. Przede wszystkim produkty te cechuje wysoka bezawaryjność, brak spięć oraz długa żywotność. Gwarantują bezpieczeństwo i trwałość połączenia.

Pozwalają odizolować przewód na wymaganym odcinku poprzez zastosowanie elementu złącznego. Złączki Wago posiadają również wymagane atesty, dzięki czemu mogą służyć do wielu zastosowań.

Rozmaite prace elektroinstalacyjne wiążą się z konkretnymi wymogami łączenia kabli i przewodów. Ze względu na rodzaj zastosowania dostępne są złączki elektryczne zaciskowe, samozaciskowe oraz wsuwane.