Jaką przekątną telewizora wybrać?

Mimo różnych nowinek technologicznych i zmian w trybie życie telewizor to wciąż podstawowe wyposażenie domu. Zwłaszcza, że współczesny telewizor to już nie tylko podstawowe kanały telewizyjne, ale całe interaktywne centrum rozrywkowe. Kupując nowy telewizor trzeba oczywiście wziąć pod uwagę jakość obrazu jaką nam zapewni, ale także dopasować go do pokoju, w którym się znajdzie.

Dobrze dopasowany telewizor

Podstawową kwestią jaka powinna nas w tym przypadku zainteresować jest stosunek wielkości ekranu, jego przekątnej, do odległości jaka dzieli go od miejsca, z którego będziemy oglądać telewizję. Jeśli przykładową kanapę lub łózko ustawimy w odległości nie większej niż 1,5 m od ekranu to jesteśmy skazani na przekątne rzędu 32 cali. W przypadku około 2 metrów możemy zdecydować się na 49 cali. Natomiast chcąc zakupić ekran większych rozmiarów i wybrać telewizor 65 cali to dystans do niego powinien wynosić od około 2,5 metra do nieco ponad 5 metrów. Stąd jest to też bardzo popularny typ ekranu, ponieważ mieści się w większości salonów, a jednocześnie daje oglądającym sporą dawkę rozrywki podczas seansu.

Wymiary mają znaczenie

Przekątna ekranu to najważniejszy parametr fizyczny, na który powinniśmy zwrócić uwagę, ale oczywiście nie bez znaczenie jest także jego szerokość czy szerokość samej ramki. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy telewizor będzie musiał wpasować się w przestrzeń pomiędzy meblami. Nie bez znaczenia jest tu także decyzja czy poszukujemy telewizora wolnostojącego czy też raczej interesuje nas opcja z jego podwieszeniem.