Sklep z produktami do czyszczenia winyli? Nie tylko tam, gdzie RTV lub AGD

Przy wszystkich eleganckich, nowych opcjach cyfrowego przechowywania i odtwarzania łatwo jest zapomnieć o przestarzałych sposobach, w jakie większość ludzi słuchała płyt w przeszłości. Winyl jest starym formatem, który z czasem stracił na popularności wśród słuchaczy.

Jednak nie jest to koniecznie zła rzecz; jak w przypadku wszystkiego, co wypadło z użycia, czyszczenie płyt może pomóc przywrócić je do życia. Jeśli masz albumy zamknięte w plastiku, a także te, które z czasem pokryły się kurzem lub brudem, nadszedł czas, aby zabrać się za czyszczenie – a my mamy 5 prostych kroków, które pomogą Ci w tym!

Czym jest winyl i jak się go odtwarza?

Płyty winylowe to nośnik oparty na kasetach, który do połowy lat 80. był najpopularniejszym formatem muzycznym. Po tym czasie szybko przejęły go płyty kompaktowe. Jednym z głównych powodów, dla których winyl zanikł z popularności jest fakt, że jest to nośnik produkowany ręcznie.

Oznacza to, że istnieje możliwość wystąpienia błędu ludzkiego, który może spowodować przeskakiwanie lub nawet uszkodzenie płyt. Jeśli Twoje albumy są zamknięte w plastiku, wiele osób może nawet nie być świadomych, że format winylowy jest nadal w użyciu.

Odtwarzanie płyt winylowych oraz ich profesjonalne czyszczenie https://winylownia.pl/pl/categories/muzyka-akcesoria-pielegnacja-plyt-i-igly-1214554046.html działa nieco inaczej niż odtwarzanie płyt CD lub plików cyfrowych. Zamiast używać rysika do przeskakiwania po utworach, płyty winylowe wykorzystują igłę do zbierania rowków w winylu. Igła przechodzi przez winyl pod kątem 90 stopni, tworząc efekt wibracji, który głośnik przetwarza na dźwięk.

5 kroków do czyszczenia talerzy bez ich niszczenia

Najpierw użyj ciepłej wody i kilku kropli płynu do naczyń. Przetrzyj płytę do czysta, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Następnie użyj suchej szmatki, aby odkurzyć wszelkie zabrudzenia i pozostałości. – Gdy winyl jest jeszcze stosunkowo wilgotny, nałóż środek czyszczący za pomocą wacika lub szmatki.

Nie spiesz się z czyszczeniem winylu – zbyt grube lub zbyt grube czyszczenie, gdy winyl jest jeszcze stosunkowo wilgotny, może spowodować uszkodzenie nośnika. – Pozwól, aby winyl całkowicie wyschnął przed odłożeniem płyt.