Jak zacząć przygodę z winylem – wybierz sklep z tym produktem

Winyl stał się najnowszym medium dla fanów muzyki i artystów. Od indie rockowców po DJ-ów EDM, wszyscy zaczynają przyjmować ten oldschoolowy format. Istnieje wiele powodów, dla których płyty winylowe odnotowały ponowny wzrost popularności.

Wielu artystów woli jakość dźwięku i wyjątkową estetykę, która towarzyszy płytom winylowym. Ponadto jest coś takiego, że trzymając album w rękach i kładąc go na płycie, ma się wrażenie, że jest to bardziej osobiste uczucie niż w przypadku streamingu czy słuchania pliku MP3.

Nawet jeśli nie jesteś audiofilem ani DJ-em, możesz odkryć korzyści płynące z dodania płyt winylowych do swojej domowej konfiguracji audio. Oto jak możesz zacząć korzystać z płyt winylowych już dziś.

Co to jest Vinyl?

Vinyl, czyli płyty winylowe https://winylownia.pl/pl/series/strefa-tanich-plyt-6.html, to plastikowe krążki zawierające muzykę. Są to nośniki analogowe, co oznacza, że rowki na płycie są wykonane z wytrawionych, wytłoczonych grzbietów, a nie z cyfrowego, komputerowego kształtu fali.

Na płycie dźwięk jest fizycznie wytrawiany na plastikowym dysku poprzez obracanie kawałka winylu o igłę. Igła wibruje, przenosząc informacje dźwiękowe z rowków winylowych do podłączonego głośnika. Zaletą winylu jest to, że wytwarza cieplejszy dźwięk, o większym zakresie dynamiki niż nagrania cyfrowe.

Jest to również bardziej trwały nośnik i wytwarza mniej szumów w tle. Dlatego płyty winylowe są często lepszym wyborem dla audiofilów, którym zależy na naturalnej jakości dźwięku.