Ile kosztuje monitor fotograficzny?

monitory-do-fotografii

Monitor dla fotografa to obok aparatu fotograficznego oraz laptopa jedno spośród najistotniejszych urządzeń jego pracy. Dobre parametry pozwolą nie jedynie na osiągnięcie dobrych fotografii, lecz również zdecydowanie poprawiają komfort podczas obróbki zdjęć. Jak w wypadku wszystkich narzędzi multimedialnych, także i tu odnajdziemy na rynku ogromny dobór rodzajów. Na co zwracać uwagę podczas zakupu, aby dobrać najlepszy monitor?

Przekątna monitora natomiast rozdzielczość

Kiedy planujemy kupować monitor fotograficzny przeważnie to oczywiście na te dwa parametry zwracamy uwagę początkowo. Przyjęło się, iż przekątna ekranu prezentowana jest w calach (1 cal = 2,54 cm), natomiast rozdzielczość – tak jak rozdzielczość matryc – w pikselach. Pamiętajmy, iż wielkość ekranu oraz rozdzielczość mają tylko wpływ na komfort pracy, natomiast nie na jakość obrazu, jaką otrzymamy po edycji. Większa przekątna oraz rozdzielczość to większa powierzchnia robocza – z jednej strony możemy widzieć parę okienek na raz, natomiast z innej będziemy szybciej obrabiać zdjęcie, ponieważ jego większy fragment wykażemy w dużej rozdzielczości.

Dobierz najlepszy sprzęt do pracy!

Dobierając monitor fotograficzny, należy kierować się jakością oraz wielkością matrycy. To, czy dobierzesz monitor z krzywym ekranem, lub z wysokim czasem reakcji, staje się kwestią drugorzędną, kiedy kolory są kiepsko skopiowane czy brakuje miejsca na potrzebne urządzenia. Istotne natomiast, by grafik miał szansę regulowania własnego narzędzia. Jeszcze więcej monitorów charakteryzuje się krótkim czasem reakcji, więc najprościej określając, prędkością zmiany odcieni poprzez piksele przy następnych klatkach.