Szafy rack – czym są oraz dlaczego warto je mieć?

szafy rack

Szafa Rack, zwana potocznie szafą serwerową lub szafą teleinformatyczną, to nieodłączny element znajdujący się w każdej, dobrze prosperującej serwerowni. Nazwa „rack” jest odzwierciedleniem modelu obudowy szafy, w którego skład wchodzą 2 lub 3 pary belek rackowych, zapewniających solidne mocowania.

Komu przyda się takie rozwiązanie?

Głównym zadaniem szafy Rack jest organizacja wszelkiego rodzaju sprzętu telekomunikacyjnego, m.in: serwerów, switchów, urządzeń sieciowych czy generatorów zasilania UPS. Konstrukcja szafy jest stosunkowo prosta – zazwyczaj jest to stalowa zewnętrzna obudowa, system wentylacji oraz szklane, przezroczyste drzwi. Taka budowa pozwala na odpowiednie zabezpieczenie sprzętów, co przedkłada się na ich prawidłowe funkcjonowanie. Rozróżnia się 2 rodzaje szaf Rack: wiszącą oraz stojącą (https://www.napad.pl/371-szafy-rack). Pierwsze z nich są montowane na ścianie i służą do przechowywania małych rozmiarów urządzeń elektrycznych, np. monitoringu. Obciążenie szaf wiszących wynosi zaledwie 60 kg. Szafa stojąca może się swobodnie poruszać, dzięki wbudowanym kółkom i stopkom. Ponadto maksymalne obciążenie wynosi w tym przypadku aż 1000 kg, co zapewnia składowanie większej ilości urządzeń. 

Szafy rack – wiele zastosowań

Rozwój technologiczny oraz zmieniające się potrzeby rynkowe, wpłynęły na modyfikacje szafy Rack. Dodatkowe akcesoria oraz wytrzymalsze materiały, pozwoliły na zwiększenie jej funkcjonalności w różnych pomieszczeniach. Oprócz serwerowni, szafy Rack zyskują na popularności we wszystkich miejscach korzystających z instalacji elektrycznych, m.in w laboratoriach, szkołach, studiach nagraniowych, a zwłaszcza w centrach monitoringowych. Szafy Rack nie tylko chronią dane, ale też utrzymują funkcjonalność urządzeń oraz organizują wykorzystaną przestrzeń, dzięki temu zapewniają optymalną pracę w uporządkowanym miejscu.